Resepti 15: Intialaista musiikkia ja tarinoita
Tunnin valmisteluaika: 20-30 min + mahdolliset tarvikehankinnat
Ikätaso/vaikeustaso: helppo, soveltaen alakoululaisille.
Tavoite: Tutustua intialaiseen kulttuuriin tarinoiden kautta, soveltaa edellisellä tunnilla kuultua (luultavasti) vierasta äänimaailmaa omaan luovaan tekemiseen.
Tunnin kulku: Alkulämmitelynä intialainen leikki, sen jälkeen äänimaisemien säveltämista tarinoiden ja/tai kuvien avulla. Lopuksi valmiiden teosten esittäminen.
Kesto: 45 min tai mielummin 2 x 45 min. Jos aikaa on vain yksi tunti, tarinoiden pitää olla erittäin lyhyitä ja äänimaisemat ovat enemmän spontaanisti improvisoituja. Jos aikaa on enemmän, voi "sävellyksiä" hioa enemmän.
Tarvikkeet:
- - intialaisia satuja/tarinoita tai alla olevat kuvat
- - Soittimisto (katso tarkempi kuvaus alta)
* Tunti ei vaadi varsinaisesti soittotaitoa mutta on hyvä, että soittimiston ja asteikon valinnassa sävelet ja soittimet ovat opettajalle tuttuja.
Huom! Tämä tunti sopii parhaiten jatkotunniksi Musareseptille nr.14, jossa tutustutaan intialaiseen musiikkiin kuunnellen ja katsellen. Näin oppilailla on jo käsitys siitä, miltä intialainen musiikki kuulostaa.
Tämä kokonaisuus sopii myös osaksi isompaa projektia, esim. teemalla Intia tai Aasian maat.
Lisää materiaalia intialaisesta musiikista löytyy materiaalipaketista
Musiikin tyylit > Musiikkia maailmalta > Intialainen musiikki
Videot & opetusmateriaalit
1. Alkulämmittelyksi joko Lohikäärmeen häntä -leikki tai Intialainen piirileikki
Molemmat leikkiohjeet löytyvät tältä partiolaisten sivustolta
2. Äänimaisema tarinaan
Tarinan voi rakentaa kahdella tavalla:
- - Joko käyttämällä valmista tarinaa tai satua (mieluiten melko lyhyt tai lyhennetty tarina)
- - tai kehittämällä esim. alla olevien kuvien pohjalta oman tarinan.
Valmiita intialaisia satuja löytyy esim. Tuhannen ja yhden yön tarinoista tai monista muista satukirjoista, joissa on koottuna satuja ympäri maailmaa.
Oppilaat jaetaan pieniin ryhmiin (esim. 3-5 oppilasta), ja jokainen ryhmä valitsee kuvan tai valmiin tarinan.
Oppilaat valitsevat tarinaan sopivan soittimiston ja luovat tarinaan sopivan äänimaiseman. Esityksissä voi käyttää tarinankertojaa, joka lukee tarinan (mahdollisesti lyhennettynä) ja muut soittavat äänimaiseman tai luoda musiikkiteoksen, joka kuvailee tarinaa.
Lopuksi esitykset esitetään muille ryhmille.
Nuotit
Intiavaikutteinen asteikko
Raga on määritelmä intialaiselle asteikolle, joka määrittää käytettävien sävelten lisäksi myös tunnelman. Alla olevat sävelet ovat osa ns. Purvi Ragaa:
Sävelet E - Fis - G - H - C - E (pääsävelenä E)
Näitä säveliä käyttämällä saa aikaan aasialaisen äänimaailman.
Ehdotuksia soittimistoksi:
- - Nokkahuiluja (esim. sävelet G-H-C ja mahdollisesti E)
- - kitaroita (sovitaan sävelet)
- - Ksylofoneja ja/tai erillisiä paloja
- - Boomwhackereita
- - erilaisia luokasta löytyviä rumpuja, esim. bongot, djembe...
- - muita perkussiosoittimia, kuten shakereita, kehärumpuja, kulkusia
- - mahdollisesti myös erilaisia luonnonmateriaaleja ja arkipäivän käyttöesineita, joilla äänimaailmaa voi rikastuttaa
Lisäksi jos mahdollista:
- - iPadeja, joissa GarageBand (ja mahdollisesti iPadiin liitettävä kaiutin, ainakin esitystilanteeseen)
- - erikokoisia terrakotta-kukkaruukkuja, joita voi ostaa esim. rautakaupasta tai puutarhaliikkeista
GarageBand
GarageBand -appin kautta voi valita soittimen sekä sävellajin. Sopivia soittimia ovat esim. viulu, basso ja kitara.
Valitse soitin ja sille asteikoksi Kaakkoisaasialainen asteikko ja lisäksi muuta kohdasta "Kappaleen asetukset" (oikea yläkulma) sävellajiksi E-duuri.
Käytä iPadia siis yhtenä soittimena, jolla soittaja soittaa muiden soitinten mukana.
Terrakottaruukut
- Erikokoisista terrakottaruukuista saa erityisen äänimaiseman, joka muistuttaa intialaista Ghatam-rumpua. Ruukkuja voi soittaa parhaiten huopamalleteilla. Kannattaa kokeilla ostaessa mitkä ruukut soivat hyvin.