Kirjaudu
Tilaa palvelu
Sähköposti:
Salasana:
Salasana hukassa? Uusi salasana tästä

Resepti 2: Kuvista ja musiikkia - piste ja viiva

Kuvan peruselementit
Kuten kirjoitettu teksti muodostuu kirjaimista tai partituuri nuoteista, kuvallekin voi määrittää peruselementit, kuvataiteen aakkoset. Periaatteessa kaikki palautuu pisteeseen – viivaakin voi ajatella monena peräkkäisenä pisteenä. Kuvasommittelun aakkosiin luetaan kuitenkin piste, viiva, pinta ja volyymi.


Piste on kaiken lähtökohta - se voi toimia alkuna, loppuna tai tyhjän tilan rytmittäjänä. Viiva on ilmaisultaan hyvin monipuolinen: se voi olla matemaattinen tai romanttinen, paksu tai ohut, tylsä tai kiinnostava.

Lähde: Otavan opisto KU1 Lukion oppimateriaalit

Tunnin valmisteluaika: 5-10 min 

Ikätaso/vaikeustaso: helppo, sopii soveltaen 1.luokasta ylöspäin

Tavoite: Tutustua kuvan peruselementteihin ja yhdistää ne musiikillisiin elementteihin

Tunnin kulku: Aiheen esittelyvideo - alkulämmittely nopeat piirrokset - Kuunnellaan minimalistista musiikkia

Kesto: 45 min

* Tunti ei vaadi opettajalta soittotaitoa.

Lisätietoa:

Videot & opetusmateriaalit

1. Katsotaan videolta alustukseksi lyhyt otos. Kannattaa kiinnittää huomiota viivaan ja pisteeseen ja kuinka ne vaihtelevat videolla (eikä niinkään kieleen).

2. Nopeat piirrosharjoituksen pisteellä ja viivalla (kynä ja paperi)

Jos olisit eläin mikä eläin olisit? Jos olisit tarninan henkilö mikä henkilö olisit? (alla info-osiosta lisää ideoita) 

Nuotit

3. Musiikki ja pisteet ja viivat

Kokeilkaa erilaisilla soittimilla soittaa kuvioiden mukaisia ääniä (kuviot löytyvät infon alta). Voiko kaikilla soittimilla soittaa kaikkia äänityyppejä? 

Opettaja tai yksi oppilas näyttää kuvion ja muut soittavat ensin yhtä aikaa kuvion mukaista ääntä. Sitten voidaan kuunnella kukin soitin vuorotellen. Sopikaa selkeät aloitus- ja lopetusmerkit. 

Soittimina harjoituksissa voi käyttää vapaasti mitä luokasta löytyy. Esim. marakassit, clavet/kapulat, rumpu, ksylofoni jne. Mahdollisuuksien mukaan jokaisella yksi soitin. 

Tehtävät

4. Mitä tunteita musiikki herättää kuulijassa? Kuunnellaan kappale ja analysoidaan musiikin herättämiä tunteita.

Kuunnellaan sama kappale uudestaan ja samalla jokainen tekee maalauksen/piirustuksen, joka ilmaisee ko.musiikkia. Edellisten harjoitusten materiaalia kannattaa hyödyntää pohjustuksessa, esim. tekniikka ”viiva ja piste”. Lisää kappale-esimerkkejä infossa alla. 

Äänet

5. Pariharjoitus tunnin lopuksi (jos on aikaa)

Rauhoitutaan pareittain. Yksi piirtää tai kirjoittaa toisen selkään. Se kenen selkään piirretään, piirtää saman paperille. Vaihdetaan osia toisin päin. (Ohjeistusta lisää alla infossa)

Harjoituksen taustalla voi käyttää musiikkia, esim. Rajaton-yhtyeen kappale

Palvelun ulkopuoliset linkit

Kommentit

Kommentoi

Vain kirjautuneet käyttäjät voivat kommentoida.