Kirjaudu
Tilaa palvelu
Sähköposti:
Salasana:
Salasana hukassa? Uusi salasana tästä

Resepti 24: Flamenco ja Farrucatti

Flamenco on yhdistelmä tanssia, laulua ja soittoa. Flamencon rytmiikka on haastavaa mutta samalla sen vetovoima.

Tunnin valmisteluaika: 10 min (+laulun opettelu)

Ikätaso/vaikeustaso: helppo, sopii soveltaen alakoululaisille 2.luokasta ylöspäin

Tavoite: Opetella Farrucatti-laulu ja samalla tutustua itse tehden Flamencon rytmiikkaan

Tunnin kulku: Flamenco-taputusten opettelu - Farrucatti-laulun opettelu - Flamencoon tutustuminen videon avulla

Kesto: 45 min 

* Tunti vaatii opettajalta vähän soittotaitoa 

Lisätietoa:

"Flamenco on Etelä-Espanjasta, Andalusiasta, peräisin olevaa tulista ja vahvarytmistä laulua, tanssia ja musiikkia. Flamenco on kulkeutunut Espanjaan luultavasti mustalaisten mukana. Lisäksi se on saanut vaikutteita sekä maureilta että juutalaisilta."
Lähde ja lisätietoa: Yle oppiminen / Flamenco

Videot & opetusmateriaalit

1. Aloittakaa tunti tutustumalla Flamenco-taputuksiin.

Ensimmäisellä videolla tutustutaan Flamenco-taputuksiin ja jalkojen koputuksiin. Oppilaat voivat kokeilla tehdä videon mukana koputuksia ja taputuksia.

Toisella videolla opetellaan yksi Flamencon taputusrytmi. Videosta käytetään vain alkuosa, n. kohtaan 2:20 asti.

  1. A) Videolla oleva rytmi on tasainen: Mus-tik-ka / Pii-rak-ka / Tik-ku-nek-ku-kak-ku
  2. B) Opetellaan muunnelma rytmistä ilman videota: Jäts-ki-ä / herk-ku-a / Tik-ku-nek-ku-kak-ku
  3. (pisteellinen rytmi)

Nuotit

3. Tutustukaa kuunnellen, puhuen ja rytmitellen Farrucatti-lauluun

  1. - Ensin kuunnellaan yhteisesti koko kappale
  2. - Luetaan kappaleen A-osan sanat äänitteen mukana
  3. - Kokeillaan rytmittää edellä opittuja taputuksia videon mukana
    (Jäts-ki-ä / herk-ku-a / Tik-ku-nek-ku-kak-ku)
  4. - Jaetaan ryhmä puoliksi: toinen ryhmä taputtaa opittua Flamenco-rytmiä, toinen ryhmä puhuu A-osan tekstin. Vaihdetaan rooleja.
  • Kannattaa myös selvittää yhdessä, mitä seuraavat sanat tarkoittavat:
  1. 1. Un - dos - tres?
  2. 2. Cadiz?
  3. 3. Solea?
  • Farrucatti
  • Farrucatti, sanat

Tehtävät

4. Opetellaan B-osan melodia ja sanat

Alla olevat nuotit ovat tarkoitettu enemmänkin opettajalle kuin oppilaille. 

  1. - Melodia-nuotilla on näkyvissä puhutun ja lauletun tekstin nuotti ilman taustarytmiä.
  2. - Partituurista löytyy myös (taputettava) taustarytmi

Oppilaiden osaamisen mukaan voi B-osan opetella laulaen, tai kokeilla lisätä B-osaan myös taputukset ja jalkojen koputukset.

5. Sovitaan roolit (laulajat/rytmittelijät) ja harjoitellaan koko kappale.

Opettaja voi säestää B-osan laulua vaikkapa kitaralla (avosoinnuilla/kvinttisoinnuilla).

Äänet

Palvelun ulkopuoliset linkit

6. Tunnin päätteeksi voidaan katsoa Flamenco-esitys (kesto n. 5 min.)

Kommentit

Kommentoi

Vain kirjautuneet käyttäjät voivat kommentoida.