Kirjaudu
Tilaa palvelu
Sähköposti:
Salasana:
Salasana hukassa? Uusi salasana tästä

Resepti 28: Tutkitaan ääniympäristöä

Musaresepti kevään viimeisille viikoille - tutustutaan kouluympäristön äänimaailmaan!

Tunnin valmisteluaika: 5-10 min (+äänitysten valmistelu/appiin tutustuminen)

Ikätaso/vaikeustaso: helppo, sopii soveltaen alakoululaisille 1.luokasta ylöspäin

Tavoite: Tutustua erilaisiin ääniympäristöihin, herkistyä kuuntelemaan erilaisia hiljaisia ja voimakkaita ääniä.

Tunnin kulku: Kuunteluharjoitus ryhmässä - pareittain erilaisten äänien etsimistä - pareittain äänien nauhoittamista

Kesto: 45 min tai 2x45 min 

* Tunti ei vaadi soittotaitoa.


Lisätietoa:

Äänimaisema-teemaan löytyy myös kaksi muuta reseptiä, joilla aihetta voi laajentaa:


Äänimaisema on kanadalaisen säveltäjä ja kirjailija R. Murray Schaferin 1960-luvulla lanseeraama käsite. Äänimaisema on melun, musiikin, luonnon äänten, ihmisen tai teknologian äänten kokonaisuus, jossa kulloinkin olemme. Termi voi viitata reaalisiin ympäristöihin tai abstrakteihin konstruktioihin kuten sävellyksiin silloin, kun niitä tarkastellaan ympäristöinä.

Perusäänet (keynote sound) ovat niitä ympäristön ääniä, joita ei tavallisesti kuulla tietoisesti. Esimerkiksi liikenteen humina, meren kohina tai kosken pauhu ovat tällaisia perusääniä, joihin totutaan. Perusääntä ei tietoisesti havaita, mutta muutokset näissä äänissä vaikuttavat kuulijaan. Signaalilla (sound signal) puolestaan tarkoitetaan tietoisesti kuunneltavaa, merkityksellistä ääntä. Signaali välittää tietyn viestin. Esimerkiksi herätyskellon ääni kertoo, että täytyy herätä. (Wikipedia)

Videot & opetusmateriaalit

1. Korvien herkistämisharjoitus ryhmässä

Aloitetaan tunti aktivoimalla kuuntelua:

  1. - Jaetaan ryhmä puoliksi: Puolet oppilaista istuvat lattialla ringissä katse keskustaan päin ja puolet asettautuvat seisoen ulkorinkiin niin, että jokaisella on istuva oppilas edessään.
  2. - Istuvat lapset sulkevat silmänsä ja ulkoringissä olevat lapset tekevät opettajan johdolla erilaisia ääniä - näitä voi tehdä käsillä, keholla, suulla jne. (esim. suhinoita, naputuksia, läpsytyksiä, koputuksia...)
  3. - Lopuksi oppilaat avaavat silmänsä ja heiltä kysellään minkälaisia tarinoita tai kuvia äänet heissä herättivät.
  4. - Vaihdetaan ryhmiä niin, että seisovat oppilaat siirtyvät sisärinkiin istumaan ja päinvastoin.

Huom! Tärkeää on, että kaikki äänet pysyvät melko hiljaisina, koska silmät kiinni ollessa äänet tuntuvat paljon voimakkaammilta.

Nuotit

2. Tutkitaan ääniympäristöä pareittain tai pienryhmissä

Oppilaat saavat tehtäväkseen etsiä pareittain tai 3 hengen ryhmissä erilaisia ääniä

  1. a) luokkahuoneesta
  2. b) kouluympäristöstä tai esim. koulun pihalta.

Tehtävät

3. Äänitetään ääniympäristöjä esim. iPadeilla

Alla oleva ohjeistus on Shadow Edu Puppet-sovellukselle. Sopivia maksuttomia sovelluksia ovat myös mm. Keezy-app iOS-laitteille ja Indigo Pads Androidille.

Opettaja voi valita kuinka paljon aikaa tähän halutaan käyttää. Jos esityksiä halutaan valmistella pidempään, voi tästä kokonaisuudesta tehdä myös 2 oppitunnin paketin.

4. Lopuksi esitysten katselu tai kuuntelu

Äänet

Palvelun ulkopuoliset linkit

Kommentit

Kommentoi

Vain kirjautuneet käyttäjät voivat kommentoida.