Kirjaudu
Tilaa palvelu
Sähköposti:
Salasana:
Salasana hukassa? Uusi salasana tästä

Resepti 17: Griegin musiikkia ja soittoa

Edvard Grieg sävelsi tässä punaisessa mökissä.  
(CC-BY 2.0 /PROjelm6)

 Tunnin valmisteluaika: 5-10 min 

  1. - Edellinen resepti numero 16 on hyvä olla jo pohjalla. Tällöin kappaleen teema on jo tuttu.
  2. - Valitse reseptistä toteutettavat kohdat ja soittimet, joilla haluat kappaleen toteuttaa.

Ikätaso/vaikeustaso: 5. luokasta ylöspäin 

  1. - Soveltaen pienemmille esim. piirrä kappaleen tarina "Mitä Vuorenkuninkaan luolassa tapahtuu?"
  2. - Keksi kuuntelun aikana tarina ja kirjoita ylös

Tavoite: Toiminnallinen musiikintunti, jossa syvennetään aikaisemmin opittua, laulaen, kehorytmein sekä soittaen.

Tunnin kulku:

1. Virittäytyminen tunnelmaan:

  1. Simon Rattle ja Berliinin kuusi kouluorkesteria harjoittelevat vuorenkuninkaan luolassa kappaletta. 
  2. Youtube-videolla (Berliinin filharmonikkojen virallinen video) kapellimestari harjoituttaa lapsiorkesteria. Kielenä on saksa mutta tekstitys on englanniksi. Videossa ei kuitenkaan juuri puhuta. Videosta voi katsoa esimekiksi 5 minuuttia alusta. Kannattaa tarkkailla miten kapellimestari puhuu ja mitä muita keinoja hän käyttää että toivottu ääni ja soitto saadaan aikaan. 

2. Kapellimestrin aloitus: 

  1. Kokeilkaa videon mukana kuinka kapellimestari aloittaa ja lopettaa. 

3. Humppa-komppi kehorytmein:

  1. Humppa-komppi ensin kehorytmein esim. HUMP- (jalka tai jokin matala ääni) PA (kädet reisille tai jokin korkeampi ääni)
  2. Valitaan kapellimestari joka aloittaa ja lopettaa tämän HUMP-PA kehorytmin. Kaikki siis osallistuvat kehorytmein. 

4. Humppa-komppi rytmisoittimin:

  1. Siirretään kehorytmit rytmisoittimille:
  2. - HUMP - matalat rytmisoittimet esim. bassorumpu, congat
  3. - PA - korkeammalta soivat rytmisoittimet esim. marakassit, claves, hi-hat 
  4. Valitaan kapellimestari joka aloittaa ja lopettaa tämän HUMP-PA -rytmisoitinsäestyksen. Kaikki osallistuvat soittamiseen joko matalaäänisellä rytmisoittimella tai korkeaäänisellä soittimella.

5. Melodia ja humppa-säestys:

  1. Lauletaan edelliseltä tunnilta tuttu melodia sanoineen:
  2. "Tämä pieni laulunen Norjasta, Norjasta. Tämä pieni laulunen me kohta soitetaan".
  3. Voidaan tehdä HUMP-PA komppia samaan aikaan. 
  4. Kerrataan kehorytmit melodiaan (alla nuotti sekä videossa "Vuorenkuninkaan luolassa 1" melodian kehorytmi).
  5. Jaetaan luokka kahteen ryhmään:  
  6. - säestysryhmään (HUMP-PA) joka soittaa rytmisoittimia sekä
  7. - melodiaryhmään, jolla melodiasoittimet esim. ksylofonit, piano (ed. tunnilla käytetyt soittimet) 
  8. Jaetaan melodian soittajat kolmeen ryhmään ja soitetaan kappaleen melodiaa (jokaisella ryhmällä on oma osuutensa melodiasta, näkyy nuotissa eri väreinä sekä videolla "Vuorenkuninkaan luolassa 2") 
  9. Soitetaan HUMP-PA säestystä ja sen päälle melodiaa ko. ryhmissä. 
  10. Voidaan ottaa kapellimestariksi oppilas, joka aloittaa ja lopettaa kappaleen sekä kertoo soittajille miltä haluaisi kappaleen kuulostavan (dynamiikka, sointiväri esim. melodiaa voimakkaammaksi tai säestystä tarkemmaksi.) 

Kuuntelu tunnin lopuksi:  Griegin toinen kuuluisa teos Pianokonsertto A-duuri. Ensimmäisen osan kesto 4:27. 

Kesto: 45 min

* vaatii opettajalta soittotaitoa, soveltaen myös ilman soittotaitoa (soitto-osuuden voi jättää tässä tapauksessa pois)

Lisätietoa:

Vuorenkuninkaan luolassa kappaleen konaisuus Music Drive-In sivuilla 

Opettajan haastattelu Titta Lampela Aurinkolahden peruskoulusta 

Kommentit

Kommentoi

Vain kirjautuneet käyttäjät voivat kommentoida.