Kirjaudu
Tilaa palvelu
Sähköposti:
Salasana:
Salasana hukassa? Uusi salasana tästä

Resepti 16: Kuunteluhaaste

Musahaasteessa on tehtävänä kuunnella vuoden kuluessa itselle entuudestaan tuntemattomia kappaleita, julkaisuja ja/tai levykokonaisuuksia.

Alkuperäisessä haasteessa on tavoitteena kuunnella 50 itselle tuntematonta musiikkijulkaisua, mutta oppilaiden kanssa voi haasteesta tehdä sopivan version - vaikkapa jokaista kevään kouluviikkoa kohden yksi osio!

Musahaaste 2021 >>



Tunnin valmisteluaika: 5-10 min

Ikätaso/vaikeustaso: helppo, soveltaen alakoululaisille.

Tavoite: Laajentaa oppilaiden musiikkituntemusta ja kannustaa oppilaita kuuntelemaan myös itselle vierasta musiikkia. Tunnin ideana on avata Musahaaste tälle vuodelle (tai vaihtoehtoisesti kuluvalle lukukaudelle).

Tunnin kulku: Herätellään kuuloa tehtäväkorttien avulla ja avataan kuunteluhaaste

Kesto: 45 min (+kuunteluhaasteen etenemisen seuraamista kevään mittaan)

Tarvikkeet: Muutama tabletti / tulostettuna Herkkien korvien tehtäsivuja

* Tunti ei vaadi soittotaitoa (sopii myös sijaiselle)

Lisätietoa:

Music Drive-In -sivustolta löytyy monenlaista materiaalia kuuntelemiseen, kannattaa tutustua mm. seuraaviin materiaalipaketteihin:

  1. Innostu kuuntelemaan
  2. Musiikki ja tunteet
  3. Kuulo on korvaamaton

Videot & opetusmateriaalit

1. Tunnin alustukseksi Herkkien korvien tehtäväkortit

Tehtäväkorttien tekijät  Sara Sintonen ja Emilia Erfving kuvailevat materiaalia näin:

"Tehtävien pedagogisena tavoitteena on herättää kiinnostusta ja uteliaisuutta ääniä ja audiovisuaalisuutta kohtaan. Tehtävät houkuttavat hauskalla tavalla tarkkailemaan, pohtimaan, kuvittelemaan, näkemään ja ennen kaikkea kuuntelemaan. Herkkien korvien tehtäväkortit –teokset sopivat monien eri oppiaineiden käyttöön ja ne tukevat erityisen hyvin monilukutaidon kehittymistä." 

Opettaja voi valita oppilaille kortit tai vaihtoehtoisesti oppilaat valitsevat itse kortit.

Kortit voi ladata täältä (linkit sivun vasemmalla reunassa)

Nuotit

2. Aivotutkija Minna Huotilaisen haaste oppilaille kuunnella jotain uutta ja erilaista musiikkia!

Tehtävät

3. Tutustutaan Musahaasteeseen ja sovitaan yhteiset säännöt

Alta löytyy alkuperäinen 50 kappaleen Helmet-Musahaaste -lista. Sitä voi käyttää oppilaiden kanssa soveltaen. Musahaasteen voi myös yhdistää Music Drive-In:in kuuntelupassiin, johon oppilaat voivat kirjata kuunnellut kappaleet.

Alkuperäisessä haasteessa on siis tavoitteena kuunnella 50 itselle tuntematonta musiikkijulkaisua, mutta oppilaiden kanssa voi haasteesta tehdä sopivan version - vaikkapa jokaista kevään kouluviikkoa kohden yksi osio.

Säännöiksi voidaan sopia esimerkiksi että jokaisella tunnilla kuunnellaan yhden oppilaan valitsema kuuntelunäyte. Näin lista täyttyy nopeammin kaikille!

Voidaan myös sopia, että kevään viimeisellä tunnilla palkitaan Kuuntelumestarina se, joka on kuunnellut listalta eniten esimerkkejä.

Musahaaste 2021

Musahaaste 2020

Äänet

4. Avataan Musahaaste ja kuunnellaan tunnin lopuksi ensimmäinen musiikkinäyte.

Se voidaan esimerkiksi valita äänestämällä yhteisesti listalta, jolloin opettaja etsii sopivan esimerkin Spotifyista, esimerkkinä vaikkapa nr. 19 "Bossa nova -musiikkia Brasiliasta".

Palvelun ulkopuoliset linkit

Kommentit

Kommentoi

Vain kirjautuneet käyttäjät voivat kommentoida.