Kirjaudu
Tilaa palvelu
Sähköposti:
Salasana:
Salasana hukassa? Uusi salasana tästä

Resepti 19: Kalevalan päivä

28. helmikuuta vietetään Kalevalan päivää.

Kalevalan päivä on suomalaisen kulttuurin päivä. Kalevalan päivää vietetään 28. helmikuuta, koska Kalevalan koonnut Elias Lönnrot allekirjoitti ja päiväsi Kalevalan ensimmäisen version, niin sanotun Vanhan Kalevalan esipuheen 28. helmikuuta 1835.

Kalevalaa kutsutaan Suomen kansalliseepokseksi. Kalevalan katsotaan kuuluvan koko maailmalle tärkeään kirjalliseen perintöön, maailmankirjallisuuteen. Kalevalan päivä on myös vakiintunut liputuspäivä.


Tunnin valmisteluaika: 5-10 min.

Ikätaso/vaikeustaso: helppo, sopii niin alakoululaisille kuin soveltaen yläkoululaisille.

Tavoite: Tutustua Kalevala-teemaan laulamalla, pohtimalla, katselemalla ja kuuntelemalla. Miksi Kalevalanpäivää vietetään? Kuka oli Elias Lönnrot? 

Tunnin kulku:

Katsotaan lyhyt Kalevala-video, jonka jälkeen kootaan yhdessä Kalevalaan liittyviä teemoja. Tämän jälkeen tutustutaan pelillisesti Kalevalaan, runolauluun ja kanteleeseen. Lisäksi lauletaan kalevalainen laulu ja tunnin päätteeksi voidaan vielä kuunnella ja katsoa videolta runolauluperinnettä.

Kesto: 45 min

* Tunti ei vaadi varsinaisesti soittotaitoa, jos kanteleen soitto-osuudet jättää pois.

Videot & opetusmateriaalit

1. Katsotaan Yle oppiminen -sivuilta löytyvä tiivis Kalevala-koonti:

Kalevala x 10 (3 min.)

Kerätään videon katselun jälkeen taululle videolla mainittuja faktoja Kalevalasta ja Kalevalan päivästä. Jokainen voi sanoa yhden asian, joka videosta jäi mieleen.

2. Tutustutaan pelimäisesti Elias Lönnrotiin ja Kalevalaan sekä kalevalaiseen musiikkiperinteeseen:

Tehtävät voi tehdä yhdessä koko luokkana tai jakaa oppilaat pieniin ryhmiin ja tehdä pienen kilpailun. Lopuksi voidaan palkita luokan Kalevala-tietäjät.

  1. - Nro 10: Elias Lönnrot - Kalevalan kokoaja
  2. - Nro 13: Kalevalan hahmot - senat sakaisin
  3. - Nro 11: Kalevalamitta - vanha suomalainen runomitta 1
  4. - Nro 14: Kalevalamitta - vanha suomalainne runomitta 2

Alla olevat tehtävät liittyvät Kanteleralli -lautapeliin, koko peli löytyy täältä

Nuotit

3. Kantele - Suomen kansallissoitin

Tehkää vielä yksi tehtävä ja tutustukaa 5-kieliseen kanteleeseen:
Nro 16: Kantele - Suomen kansallissoitin

Kun tehtävä on "suoritettu" - seuraavaksi laulakaa Mistä koppa kantelohon?
Kannattaa varmistaa, että oppilaat ymmärtävät tekstin - "Mikä on kantelo?"

Jos luokasta löytyy kanteleita, laulun säestykseksi kannattaa ottaa 1 tai useampia kanteleita.

 

Tehtävät

4. Tunnin päätteeksi voi kuunnella Musiikin muisti -sarjan
kalevalaisia runolauluja

Videolla mm. alla oleva runo Joko ruvennen runolle:

joko ruvennen runolle
ilman kirjatta ilolle
vaikka oikein en osanne
tehä virttä viisahasti
en ole runon sukua
enkä loihtulaulajoita
kuulen ulkoa runoja
läpi sammalen sanoja
läpi lauan laulajoita
läpi seinän soittajoita
pankame käsi kätehen
sormet sormien lomahan
ei sampo sanoja puutu
luottehia lemminkäinen

(Koko jakso kestää n. 14 minuuttia mutta videolta voi katsoa vain 1-2 esitystä.)


Jos aikaa on enemmän, voi kokeilla myös kirjoittaa omia kalevalaisia tekstejä.

Kalevalamittaisen runon voi kirjoittaa näillä ohjeilla:

  1. 1) Yhdessä säkeessä (1 rivi) on 8 tavua 
  2. 2) Alkusointu: säkeen sanat alkavat samoilla kirjaimilla
  3. 3) Toisto: sama asia kerrotaan eri sanoin toisen kerran

Näitä itsetehtyjä runoja voi myös laulaa tutuilla kalevalaisilla melodioilla.

Äänet

Oikeat vastaukset ylläoleviin tehtäviin:

Palvelun ulkopuoliset linkit

LIsää materiaalia suomalaisesta kansanmusiikista löytyy Materiaalipaketista

Musiikin tyylit > Suomalainen kansanmusiikki

Kommentit

Kommentoi

Vain kirjautuneet käyttäjät voivat kommentoida.